Son dakika | Bilim Kurulu üyesi müjdeyi verdi: İşte koronavirüs salgınından kurtulacağımız tarih

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın BioNTech‘le aşı anlaşması ve aşılama sürecinin hızlanacağı müjdesinden sonra pandeminin geleceğini değerlerlendiren, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz umutlu konuştu. Yavuz, “120 milyon doz aşının açıklandığı gibi Eylül’e kadar temini ve hızlı aşılamayla Ekim’de salgından kurtulabiliriz” dedi.

Son dakika haberi… Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Vakalar yüzde 70 düştü. Tam kapanma ve öncesindeki tedbirler etkili oldu. 120 milyon doz aşının açıklandığı gibi Eylül’e kadar temini ve hızlı aşılamayla Ekim’de salgından kurtulabiliriz” açıklamasında bulundu.

Yavuz şunları söyledi:

BioNTech aşılarının artık normal dolaplarda 30 gün bozulmadan saklanabilecek olması çok önemli bir gelişme. Bu alt yapısı çok iyi olan ülkemizde, aşılamaların hızla bitirilmesine olanak tanıyacak.

KISITLAMALAR ETKİLİ OLDU

Salgının en tepe noktasında vaka sayıları İstanbul’da 100 binde 580’lere çıkmıştı. Şu anda 180’ler civarında. Kendi hastanemde vaka sayısı neredeyse yüzde 70 civarında düştü.

Son dakika... Tam kapanmada flaş detay! 1 ay sonra ilk kez...

Servisteki yatak sayımız da gayet yeterli.Yoğun bakımlardaki yatak sayılarında da hiçbir sıkıntı yok. Vakalarda azalma olduğunu her yerde rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Hem 17 günlük tam kapanma hem öncesindeki kısıtlamalar çok etkili oldu.

BİLİM KURULU ÜYESİ TARİH VERDİ

Haziran’da gelecek 30 milyon doz aşıyı gerçekten hızlı bir şekilde yapabilirsek yazı çok rahat geçirebiliriz. 120 milyon doz aşının açıklandığı gibi Eylül ayına kadar temin edilmesi halinde Türkiye Ekim ayı gibi salgından kurtulabilir. Haziran’da gelecek 30 milyon doz aşıyı hızla yaparsak biraz daha kontrollü bir şekilde açılmaya gidebileceğiz. Hele ki 120 milyon doz aşı Eylül’e kadar gelirse, herhalde toplum bağışıklığını sağlamış oluruz Ekim’e kadar.

Kaynak:Sabah   https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/05/23/son-dakika-bilim-kurulu-uyesi-mujdeyi-verdi-iste-koronavirus-salginindan-kurtulacagimiz-tarih?paging=5

(1) Yorum

  • sosyal medya paneli 16 Haziran 2023 @ 23:26

    Ne zamandır web sitelerim için aradığım içeriği sonunda buldum. Bu kadar detaylı ve net açıklama için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Sayfa
Eğitimler
Uzem Giriş
Eğitim Kayıt
Menü
×
Sohbet başlat
1
💬 Yardıma ihtiyacım var
Merhaba 👋
Sana yardım edebilir miyiz?